Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac sa dočítate zde

Dojčenie pre imunitu dieťaťa

21. 1. 2021

Prvé materské mlieko, ktoré sa tvorí len na začiatku, sa nazýva kolostrum a je to doslova poklad. Jednou z látok, ktoré prestupujú materským mliekom, a ktorú bábätko bezpodmienečne potrebuje, sú nenasýtené mastné kyseliny Omega-3.

Zázrak kolostrum

Prvé materské mlieko, ktoré sa tvorí len na začiatku, sa nazýva kolostrum a je to doslova poklad. Má iné zloženie ako mlieko, ktoré sa tvorí neskôr. Kolostrum je dôležité predovšetkým pre imunitu. Sú v ňom už vytvorené protilátky, ktoré bábätku pomáhajú počas prvých dní života, než si začne  samo tvoriť vlastné protilátky. Zloženie mlieka sa zhruba po piatich dňoch od pôrodu začne meniť, a v podstate môžeme povedať, že podľa potrieb bábätka. Takže po pol roku kojenia je materské mlieko zasa iné, ako v prvom mesiaci.


Črevná imunita

V črevách sa nachádzajú miliardy priateľských baktérií mnohých druhov, ktoré nám pomáhajú nie len správne tvoriť potravu, ale sú nevyhnutnou súčasťou imunitného systému. Črevá sú postupne viac a viac osídlované týmito baktériami, ale potrebujú k tomu mať dobré podmienky. Zloženie materského mlieka tomu napomáha. Mlieko obsahuje látky, ktoré vytvárajú ochrannú vrstvu na slizniciach i v črevách, a tým vytvárajú ideálne podmienky pre budovanie vlastnej imunity.


Probiotiká a prebiotiká v materskom mlieku

Dve veľmi podobné slová, ktoré ale nie sú rovnaké. Probiotiká je ďalší výraz pre zmmieňované priateľské baktérie v našich črevách. Poznať ich môžete tiež pod pojmom mikroflóra, či mikrobióm. Prebiotiká sú potom ich potrava, zjednodušene povedané. Pre nás dospelých sú to predovšetkým zakysané mliečne výrobky a fermentovaná zelenina. Pre bábätká je hlavným zdrojom probiotík i prebiotík materské mlieko. Pretože mikrobióm je súčasťou imunitného systému po celý náš život, je dôležité sa o ňho starať. Okrem toho tým predchádzame aj zažívacím problémom, hnačke a najrôznejším bolestiam brucha v dôsledku zlej stravy.


Materské mlieko ako koncentrát toho, čo zjete

Je veľa látok, ktoré do materského mlieka prestupujú. Je dobré si uvedomiť, že mamička vo svojej strave teraz príjma živiny nie len pre seba, ale aj pre ďalšieho človeka. Naviac ich sama potrebuje viac, aby sa telo po náročnom období tehotenstva a pôrodu dobre zregenerovalo. Nie tak úplne platí pravidlo, že je za dvoch. Dostatok živín znamená naozaj pestrú stravu, nie ale dvojité porcie akéhokoľvek jedla. Jednou z látok, ktoré prestupujú materským mliekom, a ktorú bábätko bezpodmienečne potrebuje, sú nenasýtené mastné kyseliny Omega-3.


Omega-3 pre mozog a srdce

Tieto látky, najčastejšie obsiahnuté v tučných morských rybách, sa podieľajú na vývoji mozgu a nervovej sústavy dieťaťa už od počiatku tehotenstva. Bohužiaľ konzumácia rýb je na Slovensku jedna z najmenších v Európe, a viac než polovica mamičiek má v mlieku nedostatok omega-3. Na morské ryby, prípadne užívanie rybieho tuku teda určite nezabúdajte! Posilňujú organizmus váš , i vášho bábätka.
 


Rybičky balení

OmegaMarine Rybičky

Omega-3 pre celú rodinu

* platíte iba poštovné 1,95 €


Vaše komentáre

Vložte svoj komentár:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

©2021 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odosiela sa