Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac sa dočítate zde

Ako pomáhajú Omega-3 počas vývoja mozgu detí?

20. 11. 2020

Odhaduje sa, že až polovica mamičiek má v materskom mlieku nedostatok Omega -3. Tie sú jednou z najzákladnejších živín pre vývoj nervovej sústavy mozgu a detí, a to už od doby, keď je bábätko ešte v brušku.

Kyseliny EPA a DHA – prečo je v nich rozdiel?

Mastné kyseliny majú ďalšie rozdelenie, čo sa ich chemického zloženia a štruktúry týka. Sú to Omega-3, Omega-6, Omega-7 a Omega-9. Ide o pomerne zložitú vedu, ale pokúsime sa aspoň o malý úvod:
Nenasýtené mystné kyseliny teda existujú vo viac typoch, a pre ľudské zdravie sú najprospešnejšie hlavne Omega-3. A túto skupinku môžeme opäť ešte rozdeliť. Omega-3 sa skladajú z kyselín EPA a DHA. A pretože každá z týchto kyselín pôsobí priaznivo na niečo iné, je veľmi dôležité zamerať sa na detailné zloženie doplnkov stravy. 

DHA

Alebo kyselina dokosahexaenová, je najvýznamnejšia pre správny vývoj mozgu a nervovej sústavy. A to začína už v ranej fáze tehotenstva. Preto kladieme dôraz na to, aby Omega-3 s vysokou koncentráciou DHA kyseliny užívali už nastávajúce mamičky. Tieto živiny potom postupujú materským mliekom, preto je vhodné pokračovať s Omega-3 aj počas kojenia, a potom zvoliť vhodný doplnok stravy aj pre malé deti. Z iného uhla pohľadu môžeme kyselinu DHA predstaviť ako stavebnú hmotu nervových buniek. Mozok sa skladá predovšetkým z vody a z lipidov (tukov), ktorými nenasýtené mastné kyseliny sú. Telo si ich samo dokáže vytvoriť iba v mizivom množstve. 


EPA

Má význam pre deti staršie 5 rokov, dospelých a seniorov. V tejto dobe už nemá mozog tak vysokú spotrebu DHA, a preto je možné ju čiastočne nahradiť kyselinou EPA. Aj tá má vplyv na kognitívne funkcie, a to z tohoto dôvodu sa odporúča tiež v pokročilejšom veku pre uchovanie bystrosti. U dospelých má kyselina EPA vplyv predovšetkým na srdce a cievy.


Správny pomer EPA a DHA

Ako už vieme, obidve kyseliny, ktoré tvoria Omega-3 nám prospievajú. Pretože u detí hraje dôležitú úlohu DHA, hľadajme teda produkty, v ktorých je zastúpená  v čo najväčšej možnej miere. OmegaMarine Rybičky je produkt, ktorý sme vytvorili práve na mieru detským potrebám. Vieme totiž, že nieje Omega ako Omega – vyrábame tiež produkt Cardiomax, kde sú tiež Omega-3. Avšak v úplne inom zložení. A preto je určený pre posílenie srdca a cievnej sústavy dospelých osôb. 

Kde teda Omega-3 brať?

V tučnom rybom mäse. Existuje mnoho ďalších zdrojov, tiež tých rastlinných, avšak koncentrácia nenasýtených mastných kyselín je tu malá. Druhým problémom je jej vstrebateľnosť -  z rastlinných zdrojov dokáže naše telo využiť zhruba len 2%. Pretože na Slovensku je spotreba rýb veľmi malá, odporúčame užívať rybí tuk ako doplnok stravy. Prospieva ako mamičke, tak aj deťom.  


Rybičky balení

OmegaMarine Rybičky

Omega-3 pre celú rodinu

* platíte iba poštovné 1,95 €


Vaše komentáre

Vložte svoj komentár:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

©2021 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odosiela sa