Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac sa dočítate zde

Vedeli ste, že mozog sa najviac vyvíja v detstve?

02. 2. 2021

Mozog je taký počítač v našej hlave. Je rozdelený na niekoľko častí, a každá z nich má na starosť niečo iné. Riadia sa tu naše telesné funkcie, ako je napríklad činnosť srdca alebo dýchanie. V mozgu sa rozhoduje, či sme hladní, alebo či je nám zima. A potom je tu ďalšia oblasť - naše samotné myslenie, schopnosť sa učiť, pamätať si, alebo mať umelecké vlohy. Kedy sa ľudský mozog najviac vyvíja, a môžeme to ovplyvniť?

Ešte, než sa narodíme

Pretože mozog patrí medzi najzložitejšie časti nášho tela, začína sa vyvíjať hneď medzi prvými. Už v prvých týždňoch tehotenstva. Preto je mamičkám odporúčané užívať kyselinu listovú a nenasýtené mastné kyseliny omega-3, ktoré pri vývoji mozgu a nervovej sústavy významne pomáhajú. Mozog v tejto dobe tiež rastie zo všetkých orgánov najrýchlejšie, a to sa deje aj v prvých mesiacoch života. To preto majú bábätká tak veľkú hlavičku v pomere k telu.


V prvom roku života je vývoj mozgu absolútne najrýchlejší. Vytvoria sa bilióny nervových spojení. Neskôr sa vývoj mozgu máličko spomaľuje, ale napriek tomu možno u detí do 10 rokov namerať dvakrát väčšiu mozgovú aktivitu ako u dospelých.


Mnohokrát sa preukázalo, že práve v ranom detstve sa toho najviac naučíme. A sú to najmä tie najdôležitejšie veci pre život. Naučiť sa čítať alebo písať v dospelosti je mnohonásobne náročnejšie, než v 6 rokoch. Ale učíme sa aj iné životne dôležité veci - schopnosť vytvárať si emócie, rozvíjať svoje myšlienky, a tiež to, ako sa máme správať v kolektíve.


Ako stimulovať mozog?

Je teda zrejmé, že vyvíjajúci sa mozog a nové nervové spojenia môžeme stimulovať k prospechu dieťaťa. Trebárs niečím tak jednoduchým, ako je čítanie rozprávok. Tým si dieťa vytvára slovnú zásobu, a iste ste si všimli, ako rýchlo si zapamätá, ako rozprávka dopadla, pokiaľ ju čítate opakovane. Stimulovať mozog by sme mali tými najrôznejšími spôsobmi. Nielen čítaním, ale aj poznávaním farieb, vôní, štruktúr alebo zvukov. Ďalej je tu cvičenie pre rozvoj zručnosti - umiestňovanie predmetov do nádoby, navliekanie krúžkov či rozmotávanie špagáta. Vedeli ste, že v ranom detstve môžeme pomôcť dieťaťu i s budúcou výučbou jazykov? Ak počujú cudziu reč, zachytia jej princíp a za pár rokov sa im táto skúsenosť vybaví, a aplikujú ju počas samotnej výučby.


Nepodceňujte šport a dobrú výživu

Telesná aktivita má na vývoj mozgu ohromný vplyv. Na čerstvom vzduchu by deti mali tráviť aspoň hodinu každý deň, a to aj za horšieho počasia. Pohyb vonku okysličuje krv aj mozog! Okrem toho majú deti oveľa viac energie, ktorú je potrebné spracovať. Čo sa stravy týka, mala by byť skutočne plnohodnotná, s množstvom zeleniny a chudého mäsa. Deťom by nemali chýbať žiadne vitamíny a minerály. Pokiaľ možno spomenúť nejakú látku, ktorá preukázateľne prospieva pri vývoji mozgu a nervovej sústavy, sú to nenasýtené mastné kyseliny omega-3.


Omega-3 pre mozog, srdce i zrak

Nenasýtené mastné kyseliny sú zdravé tuky, ktoré nájdeme predovšetkým v morských rybách. Hoci sa vyskytujú aj v rastlinných olejoch, mali by sme mať na pamäti, že omega-3 z rastlinných zdrojov majú v tele veľmi malú využiteľnosť. Ideálny je teda rybí tuk - s tým už máme ostatne skúsenosť z detstva všetci. Pretože v Slovenskej republike je konzumácia rýb veľmi nízka, je dôležité rybí tuk doplňovať formou doplnkov stravy. OmegaMarine Rybičky majú hneď niekoľko výhod: majú ovocnú príchuť a sú žuvacie, takže pre deti je to naozaj skôr cukrík, a neodmietajú ich. Okrem toho sú obohatené o vitamín D, E a A, takže sú skvelé na posilnenie imunity. Omega-3 sú veľmi dôležité od samotného obdobia v brušku, kedy sa mozog začína vyvíjať, preto ich odporúčame tehotným ženám. Neskôr prestupujú materským mliekom, a od 3 rokov ich môžu deti užívať samé.


Omega-3 vo forme rybieho tuku sú prírodné a bezpečné, a užívať by sme ich mali všetci - kvôli srdcu, mozgu a zraku. Je to to najmenej, čo môžeme pre vývoj svojich detí urobiť!


Rybičky balení

OmegaMarine Rybičky

Omega-3 pre celú rodinu

* platíte iba poštovné 1,95 €


Vaše komentáre

Vložte svoj komentár:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

Vložte svůj komentář:

©2021 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odosiela sa