Keď nestačí jesť zdravo: Dôležité vitamíny pre dojčiace ženy

Ak dojčíte, určite pri výbere jedál myslíte nielen na seba, ale tiež na svoje bábätko. Tanier plný zeleniny a kvalitnej bielkoviny je základom zdravého a vyváženého jedálneho lístka. Napriek tomu nemusí vášmu telu ani bábätku dodať všetko, čo v období dojčenia skutočne potrebujete. Zistite viac o tom, ktoré potraviny sú z hľadiska dôležitých vitamínov pre dojčiace ženy najvhodnejšie – a prečo niekedy ani na prvý pohľad zdravý jedálny lístok nestačí.

Keď nestačí jesť zdravo: Dôležité vitamíny pre dojčiace ženy
6. 5. 2025

Dojčenie je pre telo náročné, a to tak z hľadiska energie, ako aj živín. Telo dojčiacej mamičky totiž vytvára mlieko obsahujúce celú škálu živín – vrátane vitamínov a minerálov, ktoré si berie z jej zásob. To znamená, že aj keď sa mamičky stravujú zdravo, môžu určitých vitamínov prijímať príliš málo. Niektoré látky sa navyše počas dojčenia vstrebávajú horšie, či už z dôvodu stresu, nekvalitného spánku alebo kvôli hektickému režimu s bábätkom nesprávne zloženému jedálnemu lístku. 

Vitamíny pre dojčiace ženy, ktoré nesmú chýbať

V období dojčenia je potrebné dbať na dostatok hneď niekoľkých vitamínov a minerálnych látok.

Vitamíny skupiny B patria medzi tie, ktoré sa podieľajú na významných metabolických procesoch. Zvýšená potreba kyseliny listovej, čiže vitamínu B9, v tehotenstve je všeobecne známa. Vhodné je ale myslieť na ňu i v mesiacoch po pôrode. Rovnako ako na vitamíny B1, B2, B3, B6 a B12.

Vitamín E je ďalší z tých, na ktorých príjem by dojčiace mamičky mali dbať viac než ostatní. Vitamín E patrí medzi antioxidanty, teda látky, ktoré pomáhajú chrániť telo pred oxidačným stresom a nepriaznivým vplyvom voľných radikálov.

Železo nie je vždy jednoduché „popôrodným“ jedálnym lístkom doplniť okrem iného aj preto, že niektoré potraviny bohaté na železo sa pre dojčiace mamičky príliš neodporúčajú napríklad kvôli nadúvaniu. 

Vitamín A podporuje metabolizmus železa, ale prispieva tiež k udržaniu normálneho stavu slizníc a pokožky a podieľa sa na procese špecializácie buniek. Je rozpustný v tukoch a pri dojčení sa tak veľmi dobre vstrebáva. Ak má dojčiaca mamička málo vitamínu A, môže sa to prejaviť na jeho množstve v materskom mlieku. Ale pozor – rovnako ako pri iných vitamínoch rozpustných v tukoch platí, že je potrebné strážiť odporúčanú dennú dávku a nemať ho na tanieri ani príliš veľa.

Vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika a udržanie zdravých kostí a zubov. Dôležitý je ale tiež pre imunitný systém a proces delenia buniek. Jeho príjem je v dojčenskom veku veľmi dôležitý a v našej republike je bežne dodávaný aj vo forme výživových doplnkov. 

Pre dostatok spomínaných živín by mali dojčiace mamičky jesť každý deň zeleno, oranžovo a červeno zafarbenú zeleninu, rastlinné oleje, semená a orechy alebo banány. Ďalej sa zamerať tiež na mliečne výrobky, morské tučné ryby, vajcia a mäso. 

Nezabúdajte na tuky

Dôležitou súčasťou jedálneho lístka dojčiacich žien sú tuky – konkrétne omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Tie sa prirodzene vyskytujú napríklad v orechoch, semienkach, rastlinných olejoch a tučných rybách ako sú losos, makrela alebo tuniak. Omega-3 hrajú kľúčovú rolu pri vývoji mozgu a zraku dieťaťa. Ich príjem je dôležitý nielen pre vývoj dieťaťa, ale tiež z dôvodu zdravia dojčiacej mamičky. 



Zdroj:

https://www.nzip.cz/clanek/1129-vitaminy-pokryti-denni-potreby

https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx