Prečo je dôležité jesť ryby v tehotenstve? A viete, ktorým druhom sa vyhnúť?

Hovorí sa, že tehotenstvo je pre ženu jedno z najkrajších období. Deväť mesiacov nosíte pod srdcom malého drobčeka, ktorý rastie z toho, čím ho zásobujete. Mamičky, viete, prečo je dôležité jesť ryby v tehotenstve a prečo sa zamerať aj na rybí tuk?

Prečo je dôležité jesť ryby v tehotenstve? A viete, ktorým druhom sa vyhnúť?

Nedostatok omega-3 u tehotných

Štúdie ukazujú, že počas tehotenstva trpí viac ako polovica žien nedostatkom nenasýtených mastných kyselín omega-3. Pritom omega-3 sú potrebnou látkou pre organizmus každého z nás. Pozitívne ovplyvňujú mozog, zrak, ale aj srdce a cievnu sústavu ako u dospelých, tak aj u detí. Vývoj nervovej sústavy a mozgu dieťatka začína už v prvom trimestri tehotenstva. Bábätko prijíma všetky živiny cez krv mamičky. Takže ak má mamička nedostatok omega-3, nedostatok ich bude mať aj dieťatko.

Kvalita rýb hrá dôležitú rolu

Ideálne je, ak do jedálnička zaradíte rybie pokrmy aspoň 3-krát týždenne. „Jesť za dvoch“ by sme si nemali predstavovať ako dvojitú porciu obeda, ale skôr ako dvojnásobný príjem živín. Obzvlášť počas tehotenstva dbajte o to, aby boli potraviny, a najmä ryby, čo najkvalitnejšie. Kupujte ich ideálne chladené.

Nie všetky ryby môžete v tehotenstve jesť

Nie všetky ryby sú tie pravé. Sú niektoré druhy, ktoré by ste si mali minimálne po dobu deviatich mesiacov odoprieť (ideálne aj počas dojčenia). Niekoľkokrát týždenne si môžete pochutnať na lososovi, treske alebo krevetách. Zo sladkovodných rýb napríklad na kaprovi či pstruhovi.
 

Aké ryby v tehotenstve určite nejesť?

 • z morských žraločie mäso, makrelu alebo mečiara
 • zo sladkovodných zubáča a šťuku

Zo všetkých rýb obsahujú najviac ortuti. Dospelým nevadí, ale detský organizmus si s touto látkou nedokáže veľmi dobre poradiť.

Surové, nakladané alebo tepelne upravené?

Rozhodne tepelne upravené! Milovníčky sushi a ďalších špecialít zo surových rýb musia na dlhšiu dobu svojej chúťky zahnať niečím iným. A čo údené ryby? Často sú ryby údené iba studeným dymom, čo znamená, že neprešli žiadnou tepelnou úpravou, tým dajte teda tiež červenú.

Najjednoduchšie riešenie so zárukou

Máte žalúdok ako na vode alebo vám ryby skrátka nie sú po chuti? Skvelou alternatívou, ako zabezpečiť pravidelný prísun omega-3, je rybí olej v kapsulách. Nepocítite jeho pachuť a aj keď vám bude napríklad nevoľno, budete mať istotu, že ste potrebné nenasýtené mastné kyseliny telu doplnili.


Výživové doplnky s rybím tukom prechádzajú prísnymi kontrolami kvality. Nesmú obsahovať nič, čo by nebolo v zložení na obale. Máte tak istotu nielen v obsahu omega-3, ale aj v tom, že výrobok neobsahuje nežiaduce látky.

OmegaMarine Rybičky balení

OmegaMarine Rybičky

Omega-3 pre celú rodinu

* platíte iba poštovné a balné 1.95€


Vaše komentáre

Vložte svoj komentár:

 • {{ myComment.createdAt }}

  {{ myComment.name }}:

  {{ myComment.text }}

 • {{ comment.createdAt }}

  {{ comment.name }}:

  {{comment.text}}

Vložte svoj komentár:

©2023 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odosiela sa